Dieta

Psychodietetyk – kim jest, jak pomaga i dlaczego? Jakie studia warto skończyć?

Tematyka zdrowego żywienia omawiana jest bardzo szeroko. Chodzi o uświadomienie ludziom tego, że zdrowe nawyki żywieniowe mają znaczący wpływ na życie. Nie brakuje osób, które chętnie zgłaszają się do dietetyka. Do dyspozycji są także psychodietetycy. Czym zajmują się takie osoby? Czy jest to zawód opłacalny? Czas poszukać odpowiedzi na te pytania.

Gdzie leży przyczyna złych nawyków żywieniowych?

Psychodietetyk jest osobą, która razem ze swoim pacjentem, poszukuje przyczyny złych nawyków żywieniowych. To człowiek, który współpracuje z osobami chcącymi schudnąć. Jednak nie widzą one u siebie żadnych efektów, ponieważ motywacja jest u nich słaba i nie da się tego w żaden logiczny sposób wytłumaczyć. Pod przewodnictwem takiej osoby będzie można odkryć zakorzenione głęboko mechanizmy, które odpowiedzialne są za nadmiar kilogramów. Chcąc osiągnąć efekty w odchudzaniu, wiele osób decyduje się na współpracę z psychodietetykiem, który pomaga opracować odpowiednią strategię żywieniową, procentującą w przyszłości spadkiem kilogramów.

Jak poradzić sobie z nadmiarem kilogramów?

Psychodietetyk opracowuje plan, który może nie da widocznych efektów w krótkim czasie. Jest to specjalista, który zaprasza swoich pacjentów na swoistą terapię, która zostanie odpowiednio rozłożona w czasie. Jest to jednak potrzebne szczególnie u osób, które wpadły w błędne koło odchudzania, ale nie widzą u siebie żadnych sukcesów. Psychodietetyk po dokładnej analizie pomoże swoim podopiecznym:

  • radzić sobie ze stresem;
  • przestać podjadać słodycze, które przez wielu traktowane są jako „lek na całe zło”;
  • podnieść samoocenę;
  • budować zdrowe nawyki żywieniowe;
  • wzmocnić własną samokontrolę.

To przede wszystkim osoba, która pomaga schudnąć na całe życie. Z czasem efekty staną się widoczne. Psychodietetyk musi jednak przekonać swoich pacjentów do cierpliwości. W ten sposób efekty zaczną pojawiać się w odpowiednim momencie.

Czy mogę zostać psychodietetykiem?

Psychodietetykiem może tak naprawdę zostać każda osoba, która zdobędzie odpowiednie wykształcenie. Studia magisterskie dietetyka otwierają możliwości przed osobami, które interesują się zdrowymi nawykami żywieniowymi i chciałyby z tym związać swoją ścieżkę zawodową. Dietetyka studia magisterskie obejmują możliwość wybrania jednej ze specjalizacji: żywienie kliniczne lub psychodietetyka z elementami obesitologii.

Obydwie specjalizacji są równie potrzebne i otwierają możliwość współpracy z osobami, które chcą poznać zdrowe nawyki żywieniowe. Żywienie kliniczne to kierunek dla tych wszystkich, którzy chcieliby współpracować z pacjentami przewlekle chorymi lub w trakcie leczenia klinicznego. Zdrowe odżywianie będzie miało ogromny wpływ na powrót do pełni sił.

Psychodietetyka to wiedza medyczna odnosząca się do diet i zdrowia, które zostają połączone z wiedzą psychologiczną. Dietetyka magisterskie oferuje obranie ciekawych ścieżek zawodowych, które pozwolą na intensywny rozwój oraz współpracę z ludźmi.

Absolwenci pierwszej specjalizacji będą mogli zdecydować się na pracę m.in. w następujących miejscach: szpitale, oddziały pediatryczne, internistyczne, sanatoria dla dzieci i młodzieży, które mogą zmagać się z chorobami dietozależnymi. Psychodietetyk będzie mógł starać się o podjęcie pracy m.in. w: w placówkach służby zdrowia zajmującymi się pacjentami z zaburzeniami psychosomatycznymi, w przychodniach i gabinetach specjalistycznych, w instytucjach badawczych i w wielu innych miejscach. Po obydwu kierunkach będzie można także zdecydować się na rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Dietetyka studia II stopnia to kierunek, który oferowany jest przez Collegium Balticum Akademia Nauk Stosowanych.

Praca i pasja

Studiowanie psychodietetyki może okazać się dla wielu doskonałą okazją do tego, aby pracę połączyć ze swoją pasją. To nie tylko możliwość poznania zdrowych zasad żywienia. Studia na tym kierunku pozwalają również na to, aby zagłębić się w psychikę ludzką i zrozumienie mechanizmów, które mają ogromny wpływ na to jak człowiek się odżywia. Wiele osób usilnie stara się schudnąć. Stosuje różnego rodzaju diety, ale efekt jest opłakany. Okazuje się bowiem, że czasem nie wystarczy zdrowy plan żywieniowy. To także praca z psychiką, która pozwoli nad zapanowaniem nad emocjami. W końcu nikt nie będzie musiał przejmować się tym, że emocje są przez niego zajadane. Studia na tym kierunku wymagają odpowiedniego zaangażowania. Jednak jest to coś, co pozwoli odnaleźć swoje miejsce w życiu. Posiadając odpowiednią wiedzę będzie można pomóc wielu osobom osiągnąć sukces w życiu.

Psychodietetyk pomaga ludziom zmienić swoje życie. W końcu będzie można wyjść na prostą, ponieść własną samoocenę. To także duży krok milowy, który wielu osobom pomaga osiągnąć komfort życiowy. Usłyszeć słowo „dziękuje” od osób, które borykały się z problemem odchudzania, jest jedną z najcenniejszych nagród dla psychodietetyka. Podjęcie nauki na tym kierunku jest ciekawą i opłacalną rzeczą, która możliwa jest aktualnie dla wszystkich osób.

Możesz również polubić