Dom Ogród

Najczęstsze mity na temat instalacji fotowoltaicznych

Najnowsze prognozy rządu wskazują, że w 2022 roku, liczba prosumentów w Polsce przekroczy milion. Trudno więc nie zauważyć, że coraz więcej Polaków dostrzega potencjał instalacji fotowoltaicznych. Niestety, wciąż można usłyszeć wiele mitów na temat fotowoltaiki, dlatego najwyższy czas rozwiać wątpliwości sceptyków.

Niektórzy mają wątpliwości, dotyczące polskiego klimatu. Rzeczywiście, Polska nie należy do najbardziej słonecznych krajów. Nie oznacza to jednak, że ilość słońca jest niewystarczająca do produkcji energii przez panele fotowoltaiczne. Nasłonecznienie jest zależne od regionu, dlatego panele fotowoltaiczne w Warszawie będą produkować więcej energii niż w Gdańsku. Nie oznacza to jednak, że w którejkolwiek części Polski uzyski są niewystarczające. Montaż paneli słonecznych jest opłacalny na terenie całego kraju. Średnie nasłonecznienie utrzymuje się w Polsce na poziomie 1000 kWh/m². Właśnie przy takiej dostępności słońca są testowane panele słoneczne. W Polsce rocznie można wyprodukować ok. 1000 kW/m². W fotowoltaikę inwestują z powodzeniem nawet mieszkańcy Skandynawii, gdzie liczba słonecznych dni jest znacznie mniejsza. Warto też pamiętać, że instalacja produkuje energię również przy pochmurnej pogodzie. Panele przestają pracować dopiero po zmroku.

Wiele osób obawia się konieczności konserwacji paneli. Nie jest to jednak nic skomplikowanego. Panele wystarczy wyczyścić raz w roku. Nie trzeba robić tego samodzielnie. Można wezwać doświadczonych serwisantów, którzy przy okazji przeprowadzą przegląd techniczny.

Fotowoltaika w mazowieckim – ile to kosztuje?

Kontrowersje budzą również kwestie finansowe. Koszt jest uzależniony od mocy instalacji, wielkości budynku, zapotrzebowania energetycznego i rodzaju paneli. Dokładną wycenę może stworzyć wyłącznie doświadczony doradca na podstawie szczegółowego audytu. Cena zazwyczaj wynosi od kilkunastu do ok. 30 000 złotych. Żeby dowiedzieć się, ile dokładnie będzie kosztować fotowoltaika w mazowieckim, trzeba jednak skontaktować się z wykonawcą, działającym na tym terenie. Powinniśmy pamiętać, że panele słoneczne nie są wydatkiem, ale inwestycją. Jednorazowy koszt daje nam dostęp do taniej, ekologicznej energii na kilkadziesiąt lat. Inwestycja zazwyczaj zwraca się już po kilku latach. Możemy również skorzystać z dofinansowań. W 2022 roku, wciąż dostępne będą takie programy, jak Mój Prąd, Czyste Powietrze, Agroenergia czy Energia Plus. Pomoc jest więc dostępna dla osób fizycznych, rolników i przedsiębiorców. Fotowoltaika nie jest rozwiązaniem zarezerwowanym dla zamożnych.

Pozyskiwanie energii ze słońca jest korzystne dla planety i naszego portfela. Warto więc szukać informacji w wiarygodnych źródłach, zamiast wierzyć w popularne mity. Rosnąca popularność fotowoltaiki z pewnością nie jest nieuzasadniona.

Możesz również polubić