Styl Życia Zdrowie

Czy każdy naczyniak to nowotwór?

Naczyniaki najczęściej pojawiają się u dzieci. U niektórych z nich już po urodzeniu można zaobserwować czerwone zmiany odznaczające się kolorem od skóry. Mogą występować praktycznie na każdym obszarze ciała, a niektóre z nich mają charakter wewnętrzny. Niekiedy naczyniaki znikają wraz z wiekiem. Można jednak spotkać się z pacjentami, u których zmiany te występują również w życiu dorosłym. Należy mieć na uwadze, że naczyniaki to nowotwory naczyń krwionośnych. Są to jednak głównie zmiany łagodne, które wymagają obserwacji. Interwencja lekarska w ich przypadku pojawia się rzadko. Co można powiedzieć o naczyniakach?

Co przyczynia się do powstawania naczyniaków?

Naczyniaki to łagodne zmiany nowotworowe, które powstają w wyniku uszkodzeń i nieprawidłowego rozwoju naczyń krwionośnych, a dokładniej rzecz ujmując — niewłaściwego rozrostu komórek błony naczyniowej. Istnieje szereg przyczyn powodujących ich pojawienie się na skórze — najczęściej są to uwarunkowania genetyczne, zakażenia bakteryjne i choroby przewlekłe towarzyszące osobom dorosłym. Zdarza się, że naczyniaki atakują tkankę podskórną. 

Najczęściej takie naczyniaki to zmiany łagodne. W takiej sytuacji nie ma konieczności ingerowania w ich strukturę. Zazwyczaj pojawiają się u niemowląt, a w ciągu kilku pierwszych lat ich życia omawiane zmiany łagodnieją, jaśnieją i często zanikają. Niektóre z nich stają się znamionami towarzyszącymi pacjentom przez całe ich życie.

Jeśli naczyniak ma charakter łagodny, jednak jego rozrost utrudnia codzienne funkcjonowanie, można rozważyć metody chirurgiczne lub zabiegi medycyny estetycznej. Najczęściej mowa tutaj o naczyniakach w okolicy nosa, uszu, ust lub oczu.

O ile każdy naczyniak to nowotwór, tak nie każdy z nich jest zmianą złośliwą. Należą do nich jednak wybrane zmiany, które atakują śledzionę, wątrobę, tarczycę, skórę lub błony śluzowe.

Przykładowe rodzaje naczyniaków

Jednym z przykładów naczyniaka złośliwego jest mięsak naczyniowy atakujący głównie tkanki miękkie i wątrobę. Jest to zmiana bardzo agresywna wymagająca stałej kontroli i ingerencji lekarskiej. Może dawać przerzuty i najczęściej pojawia się u osób, u których układ odpornościowy działa nieprawidłowo. Innym naczyniakiem złośliwym jest śródbłoniak krwionośny, który może przyczyniać się do powstawania niedrożności w naczyniach krwionośnych. Przybiera postać guza  i nie ma jednej, konkretnej lokalizacji, na której może się pojawić.

Natomiast do zmian łagodnych można zaliczyć naczyniak włośniczkowy występujący w formie narośli, czy ziarniniak naczyniowy, który ma skłonności do krwawienia i urazów. Innym łagodnym nowotworem przypominającym dużą plamę na skórze jest naczyniak płaski. Z kolei naczyniak plamisty przeważnie pojawia się na wątrobie i jest wypełniony krwią. Najczęściej dochodzi do jego samoistnego wchłonięcia.

Czy każdy naczyniak należy leczyć?

Nie każdy naczyniak wymaga lekarskiej ingerencji. Przeważnie są to zmiany, które utrudniają oddychanie, jedzenie lub patrzenie. Każda taka zmiana wymaga wykonania badań profilaktycznych. Niekiedy wystarczająca okazuje się farmakoterapia. W innych przypadkach konieczne może być np. przeprowadzenie laseroterapii. Jeśli naczyniak jest na tyle wrażliwy i delikatny, że istnieje duża szansa na jego uszkodzenie i krwawienie, konieczne jest odpowiednie pielęgnowanie rany i zapobieganie ewentualnym infekcjom.

Jeśli żadna z powyższych opcji nie jest odpowiednim rozwiązaniem dla konkretnego pacjenta, można rozważyć chirurgiczne usunięcie naczyniaka.

Naczyniaki wymagają systematycznej obserwacji — pod kątem ich zmiany, rozrostu, zabarwienia i ich wpływu na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jeśli u Ciebie również występują takie zmiany, ale nie jesteś pewien, czy powinieneś zająć się ich leczeniem lub rozważyć ich usunięcie, możesz skonsultować się w tej kwestii z lekarzem na wizycie w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy. W ten sposób uzyskasz możliwość poprawy komfortu swojego życia i usłyszysz o rozwiązaniach, które warto rozważyć przy profilaktyce i leczeniu naczyniaka.

Możesz również polubić